Ön Bilgilendirme Formu

1.      KONU

İşbu Ön Bilgilendirme Formu’nun konusu, SATICI’ nın, ALICI’ ya satışını yaptığı, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak yürürlükteki mevzuat hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerini düzenlemektedir.

2.      SATICIYA İLİŞKİN BİLGİLER

Ticari unvan                : GÖNÜL GEZEN   

Adres                          : Evliya Çelebi Mah. Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı 5 2

  Beyoğlu/İSTANBUL

Telefon No                 : 08502551194           

E-posta adresi             : info@photoroglif.com

Ürün iade adresi         : Gümüşsuyu cad. Odin iş merkezi no 28/121 Topkapı İstanbul

Müşteri Hizmetleri      : Talep, öneri ve şikayetler yukarıda belirtilen e-posta adresine yazılı  olarak iletilir.

 

3.      ALICIYA İLİŞKİN BİLGİLER

İş bu ön bilgilendirme formunu teyit eden üye. 

 

4.      SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN BİLGİLERİ

Açıklama        :

Adet               :

Birim Fiyat     :

KDV Tutarı    :

Toplam Tutar  :

Kargo              :

Son Toplam    :

Ürüne ilişkin detaylı bilgiler ayrıca www.photoroglif.com internet sitesinde bulunmaktadır.

5.      ÖDEME, TESLİMAT VE İFAYA İLİŞKİN BİLGİLER

Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin KDV dahil Türk Lirası tutarı ve varsa sevkiyat/teslimat masrafları gibi ek bedeller ALICI tarafından onaylandıktan sonra, kredi kartı ödemelerinde PAY TR ÖDEME SİSTEMİ üzerinden işleme alınır. www.photoroglif.com ‘da, internet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen ALICI’ ya havale ile sipariş imkanı sunulmuştur.Havale ile ödemede ALICI  www.photoroglif.com’ un İŞ Bankası hesabına havalesini yapabilir. Havale ve/veya EFT yaparken “Gönderen Bilgileri”nin Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılması gereklidir. 

Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler ALICI’ya sözleşmede belirttiği telefon/faks/e-posta yollarından biri veya bir kaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse ALICI’dan bankası ile görüşmesi istenebilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’ nin) SATICI hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır.

İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu malın tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda SATICI ALICI’yı açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilip onayını alması durumunda ALICI’ya eşit kalitede ve fiyatta başka bir mal gönderilebilir ya da ALICI’nın arzusu ve seçimi doğrultusunda; yeni başka bir ürün gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir ve/veya sipariş iptal edilebilir.

Sözleşme konusu ürünün teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hâllerde ALICI bu durumdan haberdar edilerek ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge en geç on dört gün içinde kendisine iade edilerek sözleşme iptal edilir. Böyle bir durumda ALICI’nın SATICI’dan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır. 

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı ALICI, SATICI’ya herhangi bir sorumluluk yükleyemez.

Ürün, ALICI’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya ALICI’nın yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden SATICI sorumlu değildir.

SATICI, edimin imkânsızlaştığı haller saklı kalmak kaydıyla, ürünün ALICI tarafından sipariş edilmesinden itibaren 30 (otuz) gün içerisinde teslim eder. Ürünün sevkiyat/teslimat masrafları aksine bir hüküm yoksa ALICI’ya aittir. Herhangi bir nedenle ALICI tarafından ürün bedeli ödenmez veya yapılan ödeme banka kayıtlarında iptal edilirse, SATICI ürünü teslim yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

ALICI’ nın ödeme, teslimat ve sözleşmenin ifası aşamalarında karşılaşabileceği sorunlarla ilgili Müşteri Hizmetleri’miz Pazartesi-Cuma günleri arasında ve 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

6.      CAYMA HAKKI VE KULLANIMINA İLİŞKİN BİLGİLER

ALICI malı teslim aldıktan sonra ondört gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkı süresi malın ALICI’ya teslim edildiği günden itibaren başlar. Cayma bildirimi e-posta vasıtasıyla Müşteri Hizmetleri’ne yapılır.

ALICI’nın istekleri ve/veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünler başta olmak üzere aşağıda sıralanan mal ve hizmet tedarikinde cayma hakkı söz konusu değildir:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler,

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler,

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler,

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler,

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler,

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine, veri kaydedebilme ve veri depolama cihazlarına  ilişkin sözleşmeler,

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler,

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler,

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler,

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) iade edilebilmesi için ambalajlarının açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları gerekir.

ALICI’nın cayma hakkını kullanması halinde SATICI, cayma bildirimini içeren faturanın ürünle birlikte kendisine ulaşmasından itibaren en geç on gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve varsa ALICI’yı borç altına sokan her türlü belgeyi ALICI’ya hiçbir masraf yüklemeden iade edecektir. Cayma hakkı kapsamında iade edilecek ürün kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları varsa ürün ile birlikte hediye edilen diğer ürünlerin de eksiksiz ve hasarsız olarak iade edilmesi gerekmektedir. Ek olarak cayma hakkının kullanıldığı ürünler vasıtasıyla ALICI tarafından indirim, ücretsiz teslimat gibi avantajlar elde edilmiş durumunda, bu avantajlar ALICI tarafından SATICI’ya iade edilir.

Teslim alınmış olan malın değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı cayma hakkının kullanılmasına engel değildir. Ancak değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması ALICI’nın kusurundan kaynaklanıyorsa SATICI’ya malın değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekir.

Ürün iadesi için, durum öncelikli olarak müşteri hizmetlerine iletilmelidir. Ürünün iade olarak gönderilme bilgisi, SATICI tarafından ALICI’ya iletilir. Bu görüşmeden sonra ürün iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte alıcı adresine teslimatı yapan Kargo Şirketi kanalıyla SATICI’ya ulaştırmalıdır. PHOTOROGLİF’ in anlaşmalı kargo firması Sürat Kargo Lojistik Ve Dağıtım Hizmetleri A.Ş.’ dir. Başka bir kargo şirketiyle gönderim yapılması durumunda iadeye ilişkin tüm taşıma masrafları ALICI’ nın sorumluluğunda olacaktır.

SATICI’ya ulaşan iade ürün işbu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de ALICI kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz. Kredi Kartına yapılan iadelerin kredi kartı hesaplarına yansıma süresi ilgili bankanın tasarrufundadır.

Alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü şu şekilde uygulanacaktır: ALICI ürünü kaç taksit ile satın alma talebini iletmiş ise, Banka ALICI’ya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. SATICI, bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların alıcının kredi kartına iadesi durumunda konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır. ALICI’nın satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1 (bir) iade yansıyacak ve ALICI iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksit sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda SATICI, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği ALICI’ya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri yani SATICI, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani SATICI ilgili tutarı bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda detayları belirtilen prosedür gereğince ALICI’ya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, ALICI’nın Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

 

7.      UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ

İşbu Önbilgilendirme Formu’na konu satım ilişkisinden kaynaklanabilecek uyuşmazlıklarda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere göre ALICI’nın ürünü satın aldığı ve ikametgâhının bulunduğu yerdeki il/ilçe Tüketici Hakem Heyetleri veya Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.  6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bulunmayan ve tüketici işlemi sayılmayan satım ilişkilerden doğabilecek uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul Merkez (Çağlayan) Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili kılınmıştır.

 

İşbu Ön Bilgilendirme Formu’nda belirtilen ön bilgileri edindiğimi, Ön bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesi’ni onaylayarak yukarıda bilgileri belirtilen bedeli ödeme yükümlülüğü altına gireceğimin bilincinde olduğumu teyit ederim.

Alıcı:

Tarih: